Jak szybko opanować angielskie słówka: skuteczne metody

Nauka języka angielskiego to wielka szansa dla każdego człowieka. Jest to związane głównie z dużą dostępnością różnych materiałów i dokumentacji w tym języku. Dzięki temu możesz zyskać dostęp do informacji, które nie są dostępne w języku polskim. Oznacza to nie tylko większe możliwości zawodowe, ale także łatwiejszy rozwój osobistych zainteresowań. W końcu znajomość dużej ilości angielskich słów to lepszy dostęp do literatury światowej, w szczególności gazet i magazynów tematycznych. Potrafiąc porozumiewać się w tym języku, uzyskasz także pomoc na światowych forach dyskusyjnych. Choć nauka angielskiego nie zawsze przychodzi tak łatwo, warto próbować nowych metod nauki, by otworzyć sobie drzwi do ogromu wiedzy. Jak zamienić bezmyślne wkuwanie na fajną i przyjemną przygodę z językiem obcym? Sprawdź sam poniżej.

Różnorodne metody poznawania nowych słówek

Najgorszym, co możesz robić, by nauczyć się nowych angielskich słów, to zmuszać się do automatycznego zapamiętywania setek słów naraz. Dlaczego? 

  • wykute na pamięć słowa szybko się zapomina,
  • poznawanie samych pojedynczych słów utrudnia w przyszłości tworzyć złożone zdania – przypominanie sobie każdego słowa z osobna powoduje zupełny brak płynności w mówieniu,
  • powoduje ogromne zniechęcenie, przez co nauka sprawia Ci niemal fizyczny ból i chcesz ją przełożyć, najlepiej na nigdy.

Niestety, jest to też bardzo popularna metoda. Jeśli jednak zależy Ci na sukcesie w nauce, powinieneś bardziej zróżnicować swoją naukę angielskiego. Jak to zrobić? Poznaj różne metody i stosuj je zamiennie. Gdy tylko jeden sposób zaczyna Cię męczyć, spróbuj uczyć się inaczej.

Zapisuj ręcznie słowa i zwroty

nauka zwrotów angielskichTradycyjna metoda zapisywania ręcznie słówek i zwrotów potrafi czynić cuda. Bardzo popularne w nauce języków obcych są także fiszki, charakteryzujące się dużą skutecznością. Karteczki z napisanym słowem obcym oraz jego tłumaczeniem z drugiej strony to rewelacyjny sposób do powtórek materiału. Natomiast w celu poznawania nowych zwrotów, lepiej użyć kolorowych karteczek samoprzylepnych. Napisz na nich nazwy przedmiotów i przyklejaj na rzeczach, które opisują. Będziesz się na nie natykał przez cały dzień, co ułatwi ich zapamiętanie bez zmuszania się do zakuwania na pamięć. Bardziej skomplikowane słówka wraz z tłumaczeniem możesz zawiesić sobie nad biurkiem, by częściej na nie patrzeć i regularnie je sobie przypominać.

Czytaj i słuchaj

Języka obcego należy uczyć się na różnych poziomach komunikacji. Nauka słówek z zeszytu lub fiszek umożliwi Ci ich pisanie. Natomiast nie wolno także zapominać o innych umiejętnościach: słuchaniu, mówieniu i tworzeniu tekstów. Ćwicz równomiernie wszystkie te obszary. Zapisuj na kartce poznane niedawno słowa i twórz z nich krótkie scenki, puszczaj sobie podcasty, aby Twój mózg osłuchał się ze sposobem wypowiadania poszczególnych zwrotów. Ćwicz także ich wymowę. Jeśli nie masz możliwości skorzystać z pomocy innego użytkownika, możesz nagrywać swoje wypowiedzi i porównywać je z syntezatorami mowy. Jednak o wiele lepiej sprawdzi się znalezienie rozmówcy, choćby w internecie, i ćwiczenie z nim wymowy po angielsku.

Nauka całych zwrotów zamiast pojedynczych słów

Zapamiętywanie tylko samych pojedynczych słówek znacznie utrudni Ci w przyszłości osiągnięcie płynności w tworzeniu zdań. Zamiast tego powinieneś uczyć się często używanych, naturalnych zwrotów. W ten sposób ich praktyczne użycie przyjdzie znacznie łatwiej. Można zwiększyć efektywność takiej metody nauki poprzez wizualizację nowego słowa lub sytuacji, w jakiej mógłbyś go użyć. Ten prosty trik sprawi, że w razie potrzeby szybko przypomnisz sobie potrzebny zwrot, a Twoja komunikacja będzie bardzo płynna.

Zanurz się w języku, którego się uczysz

Bardzo szybkie efekty można uzyskać dzięki zanurzeniu się w języku obcym. Oglądaj filmy po angielsku, słuchaj podcastów oraz piosenek po angielsku. Na początkowym etapie mogą być one ciężkie do zrozumienia, więc warto skorzystać z napisów. Jednak nie uruchamiaj tłumaczenia na język polski! Skorzystaj z napisów angielskich, a niezrozumiałe słówka zapisuj wraz z tłumaczeniem w swoim zeszycie.

Staraj się myśleć po angielsku

Jak najczęściej staraj się myśleć w języku obcym. W czasie jazdy autobusem czy w czasie wieczornego relaksu możesz budować wypowiedzi i myśli, wykorzystując słówka po angielsku. Zwiększy to Twoją płynność w budowaniu wypowiedzi, a jednocześnie odświeży pamięć. Jeśli masz taką możliwość, możesz rozmawiać ze znajomymi lub rodzicami w języku obcym. Możesz też cicho opisywać to, co robisz, w języku angielskim – jest to ciekawe ćwiczenie, które przyniesie Ci sporo radości, a jednocześnie ułatwi w przyszłości komunikację z innymi użytkownikami języka obcego.

Systematyczność jest najważniejsza

Intensywna nauka przez dwie godziny w wybrany dzień tygodnia przyniesie dużo gorsze rezultaty, niż systematyczne powtórki po piętnaście minut dziennie. Choć sumarycznie w obu przypadkach poświęcamy tyle samo swojego czasu, siadając do fiszek raz na tydzień, musimy najpierw odświeżyć swoją pamięć. Natomiast codzienne powtórki tworzą trwalsze połączenia między komórkami nerwowymi.

Istnieje kilka dobrych sposobów, aby uzyskać dużą systematyczność nauki. Najlepsze rezultaty można osiągnąć przez stosowanie wszystkich z nich, jednak nawet powtórzenie sobie fiszek raz dziennie będzie miało ogromny pozytywny wpływ na poziom znajomości angielskiego.

Skorzystaj z aplikacji na telefon

Istnieje mnóstwo aplikacji na telefon. Część z nich jest płatna, inne oferują darmową naukę (czasem w okrojonej formie). Skorzystaj z jednego z tych programów, aby przypominał Ci on o codziennej powtórce materiału. Aplikacje oferują także naukę poprzez różnego rodzaju gry. Jest to doskonałe urozmaicenie, które pozwala na dodatkowe utrwalenie sobie słówek.

Otaczaj się językiem

metody nauki angielskiegoJak pisaliśmy wcześniej, słuchanie filmów oraz słuchanie podcastów po angielsku to doskonały sposób na oswojenie się z językiem angielskim. Jednak możesz pójść jeszcze krok dalej. Ustaw sobie język angielski w ustawieniach telefonu czy komputera, słuchaj angielskich stacji radiowych oraz oglądaj angielskie kanały telewizyjne. Postaraj się otoczyć językiem obcym, bez konieczności rozumienia wszystkiego, co usłyszysz. Samo spotykanie się z tym językiem powinno przynieść duże efekty. Z czasem natomiast będziesz coraz więcej rozumiał.

Kompleksowa nauka języka obcego

Nauka języka angielskiego nie musi oznaczać wyrzeczeń i zmuszania się do wkuwania słówek. Poznawanie języka obcego można zmienić w ciekawą, wciągającą przygodę. W tym celu wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Systematyczność. Ucz się codziennie, by najszybciej osiągnąć pożądane efekty.
  • Kompletność. Oprócz nauki słówek pamiętaj także o innych umiejętnościach: słuchaniu, pisaniu czy mówieniu.
  • Zabawa. Jeśli jedna z metod zacznie Ci się nudzić i denerwować – zrezygnuj z niej i skup się na innych sposobach nauki.

Trzy proste reguły pozwolą Ci osiągnąć pełną satysfakcję z nauki, a to przełoży się nie tylko na wysoki poziom znajomości języka, ale przede wszystkim przyniesie Ci radość z korzystania z niego w życiu codziennym.