Jak szybko nauczyc się angielskiegoByć może kiedyś próbowałeś już się uczyć, być może masz już kilka nieudanych prób za sobą. Być może zostałeś zniechęcony przez nauczyciela, może nie miałeś możliwości, a może po prostu Ci się nie chciało.

Jeśli tak, to nie pozostaje Ci nic innego jak zostawić to wszystko za sobą. A teraz: popatrz w przyszłość. Możesz nauczyć się języka angielskiego. Wystarczy, jeśli wypowiesz jedno, tylko jedno magiczne słowo: „chcę”. Uwierz, że potrafisz. Nie daj się zniechęcić. Jeżeli wcześniej wmawiano Ci: „angielski jest trudny”, „nie dasz rady”, „jesteś za słaby”, „nie masz zdolności”… Zapomnij o tym.

Każdy jest w stanie nauczyć się języka obcego! Gwarantuję Ci, że tak jest.
Wystarczy poznać kilka ważnych elementów procesu uczenia się.

Po pierwsze… MOTYWACJA!

 

Silna motywacja to jest coś, co pomoże Ci w nauce języka. Jeżeli jesteś osobą dorosłą, która nie musi uczyć się i chodzić do szkoły, powinieneś zastanowić się po co chcesz nauczyć się języka. Określenie celu jest pierwszym, ważnym krokiem
w tworzeniu motywacji. Jasno sprecyzowany cel pomoże Ci wytrwać w postanowieniu opanowania języka obcego.

Po drugie…METODA!

czyli:

Zestaw do szybkiej nauki angielskiego

Zestaw do szybkiej nauki angielskiego

Jak uczyć się skutecznie?

Zakładam, że wzmocniłeś swoją motywację. Co dalej? Koniecznie powinieneś wybrać właściwą i możliwie najlepszą drogę do osiągnięcia swojego celu – opanowania języka obcego. Są różne sposoby na naukę: kursy grupowe w szkole językowej, lekcje indywidualne, samodzielna nauka w domu. Który z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystny? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdy sposób ma zalety i wady. Dużo zależy od lektora, dobrze dobranych materiałów do nauki oraz Twojej samodyscypliny.

 

Po trzecie… MOWA!

Nauka języka to proces.

W przypadku, gdy nauczysz się nieprawidłowej wymowy jakiegoś słowa, utrudnisz życie sobie i swoim potencjalnym rozmówcom. Ani Ty nie zrozumiesz tego, co oni do Ciebie mówią, ani oni nie zrozumieją Ciebie. Nie jestem fanatyczką idealnej wymowy – bezbłędnego akcentowania, czy intonacji. Wiem, że język angielski jest językiem międzynarodowym i, że niekiedy występują w nim dwie możliwości poprawnej wymowy tego samego słowa. Której z nich używać? To nie jest aż takie istotne. Ważne jest jednak, abyś wiedział, jak dane słowo się wymawia.

Słuchaj i zwracaj uwagę na angielskie słownictwo w domu i w pracy. Wsłuchuj się w angielskie słowa w piosenkach i reklamach, czytaj napisy na towarach. Mimo, iż żyjemy w Polsce, mówimy i myślimy po polsku, codziennie spotykamy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt angielskich słów. Angielski jest wszędzie. Angielski jest wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. Przykład? Prawdopodobnie piłeś ją już niejeden raz: Lipton tea – herbata lipton.

Staraj się kojarzyć słowa, wtedy lepiej je zapamiętasz. Przykład:

Snake (snejk) wąż
S… bo wąż syczy ….

Skojarzenia myślowe nie muszą być specjalnie wyszukane, wystarczy, że przemawiają one do Ciebie i ułatwiają Ci zapamiętywanie.

Najlepiej mieć codzienny kontakt z językiem. Jeżeli nie masz takich możliwości, stwórz je sobie sam. Podstawą języka są słowa i zwroty. Owszem, gramatyka angielska jest dosyć rozległa i skomplikowana, ale w życiu codziennym poradzisz sobie świetnie z ograniczonym zakresem struktur gramatycznych.

Powodzenia!