Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

 

Jak szybko nauczyć się angielskiego

I don’t speak English. Nie mówię po angielsku.

Być może kiedyś próbowałeś już się uczyć, być może masz już kilka nieudanych prób za sobą. Być może zostałeś zniechęcony przez nauczyciela, może nie miałeś możliwości, a może po prostu Ci się nie chciało. Jeśli tak, to nie pozostaje Ci nic innego jak zostawić to wszystko za sobą. A teraz: popatrz w przyszłość. Możesz nauczyć się języka angielskiego. Wystarczy, jeśli wypowiesz jedno, tylko jedno magiczne słowo: „chcę”. Uwierz, że potrafisz. Nie daj się zniechęcić. Jeżeli wcześniej wmawiano Ci: „angielski jest trudny”, „nie dasz rady”, „jesteś za słaby”, „nie masz zdolności”… Zapomnij o tym. Każdy jest w stanie nauczyć się języka obcego! Gwarantuję Ci, że tak jest. Wystarczy poznać kilka ważnych elementów procesu uczenia się.

 

 Silna motywacja to jest coś, co pomoże Ci w nauce języka

Jeżeli jesteś osobą dorosłą, która nie musi uczyć się i chodzić do szkoły, powinieneś zastanowić się po co chcesz nauczyć się języka. Określenie celu jest pierwszym, ważnym krokiem w tworzeniu motywacji. Jasno sprecyzowany cel pomoże Ci wytrwać w postanowieniu opanowania języka obcego. Dlaczego chcesz się nauczyć języka angielskiego? Które umiejętności językowe – mówienie, słuchanie, pisanie, czytanie – są dla Ciebie najważniejsze?

Jeżeli chcesz wyjechać za granicę, zwłaszcza w celach turystycznych, nacisk warto położyć na język komunikatywny: zrozumienie co mówią inni i umiejętne porozumienie się. Polecany jest język stosowany w codziennych sytuacjach: na lotnisku, w hotelu, na zakupach lub przy zwiedzaniu miasta. Ogólnie mówiąc, ważniejszy będzie zasób słów i zwrotów niż poznanie zaawansowanych struktur gramatycznych. 

Jeżeli język angielski ma służyć do celów zawodowych, warto skupić się na precyzji w zakresie swojej specjalizacji, poznać słownictwo, zwroty, które są często używane w Twojej pracy. Przykładowo, jeżeli pracujesz jako kelner, warto poznać słowa i zwroty używane w restauracji przez zagranicznych klientów. Podstawy gramatyki najczęściej  wystarczą w zupełności.

Jeżeli pracujesz w biurze i do Twoich obowiązków należy pisanie e-maili w języku angielskim, oprócz branżowych słów i zwrotów, warto jest również poznać zasady korespondencji handlowej, ortografii jak również zasad gramatycznych. Szef raczej nie będzie zadowolony, gdy odkryje, że służbowy e-mail zawiera błędy gramatyczne. 

Jeżeli chciałbyś zdać egzamin z języka angielskiego, dający dowód, ze znasz język na wysokim poziomie, nie unikniesz konieczności szkolenia każdej umiejętności językowej: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, mówienia, znajomości zasad gramatycznych oraz umiejętności pisania listów lub wypracowań. 

Zestaw Hello z CD do łatwej i szybkiej nauki języka angielskiego

Zestaw Hello z CD do łatwej i szybkiej nauki języka angielskiego


Jak uczyć się skutecznie?

Zakładam, że wzmocniłeś swoją motywację. Co dalej? Koniecznie powinieneś wybrać właściwą i możliwie najlepszą drogę do osiągnięcia swojego celu – opanowania języka obcego. Są różne sposoby na naukę: lekcje indywidualne, kursy grupowe w szkole językowej, samodzielna nauka w domu. Który z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystny? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdy sposób ma zalety i wady, jak również zależy od zasobności portfela.

Przykłady:

Kasia, lat 40. Pracuje w firmie do godziny 16, ma dwójkę małych dzieci. Ze względu na dużą ilość obowiązków, trudno jej dojeżdżać do centrum miasta dwa razy w tygodniu na kurs grupowy w godzinach 17-19. Wybrała zajęcia indywidualne, przychodzi do nauczycielki dwa razy w tygodniu wieczorem.

Zalety: nauka jest indywidualnie dopasowana, terminy mogą być elastycznie, gdy dzieci chorują, lekcje są przekładane na inny termin. Kasia jest sama na lekcji,  może swobodnie mówić po angielsku bez tremy, którą mogłaby mieć w dużej grupie.

Wady: cena za zajęcia jest stosunkowo wyższa od zajęć grupowych.

Robert, lat 23. Student. Mimo wielu lat nauki, jego angielski nie jest na wysokim poziomie. Ze względu na bliskość szkoły językowej, zapisał się na kurs grupowy, dwa razy w tygodniu, w godzinach wieczornych.

Zalety: Kurs był w promocji, cena za lekcję jest atrakcyjna.

Wady: W grupie jest 10 osób. Ponieważ Robert jest raczej nieśmiały, rzadko się odzywa na lekcjach. Przerabia podręcznik, wypełnia ćwiczenia ale czuje, że nadal ma dużą barierę w mówieniu. Coraz częściej Robert musi być wieczorami na uczelni, zajęcia angielskiego, przepadają. Trudno jest nadrobić zaległości.

Iwona, lat 30. Właśnie straciła pracę. Wie, że język angielski jest wymagany na jej stanowisku, prawie w każdym ogłoszeniu o pracę. Kiedyś się trochę uczyła języka, ale niewiele pamięta. Sytuacja finansowa i domowa nie pozwala jej ani na kurs ani na lekcje indywidualne z języka. Iwona jest zdeterminowana, aby szybko dostać nową pracę i postanawia pouczyć się samodzielnie w domu. Korzysta z darmowego kursu język angielski dla początkujących w Internecie, jak również kupiła książkę z CD do samodzielnej nauki języka.

Zalety: Koszt nauki jest prawie darmowy. Iwona nie traci czasu na dojazdy, uczy się w domu w każdej wolnej chwili, korzystając z własnego laptopa z dostępem do Internetu. Słucha i powtarza angielskie słowa i zwroty. Korzysta z fiszek online, które pomagają jej w zapamiętaniu słów. Rozwiązuje ćwiczenia i testy. Czuje, że dużo sobie przypomina i że jest na dobrej drodze.

Wady: Czasami Iwona czuje, że dobrze by było uczyć się z lektorem, kimś, kto potwierdzi, że mówi dobrze, wytłumaczy trudniejsze zasady i zachęci ją do dalszej pracy.  

 

Nauka języka to proces

angielski dla dorosłych od podstaw

Bądź realistyczny w swoich oczekiwaniach. Jak długo uczyłeś się języka polskiego? Trochę to trwało, prawda? Nie oczekuj więc, że w kilka dni, zaczynając od podstaw, będziesz mówił biegle po angielsku i rozumiał filmy angielskie bez tłumaczenia. Nie bądź niecierpliwy: etapy nauki języka angielskiego można podzielić na poziomy: podstawowy, średnio zaawansowany, zaawansowany…

Wielu ludzi skupia się wyłącznie na tym, czego z angielskiego jeszcze nie znają, nieustannie się  krytykują i ignorują cały postęp, który osiągnęli. Przesadny krytycyzm i niezadowolenie potrafi szybko zniechęcić i onieśmielić do nauki. Jaka jest na to rada? Bądź dumny, podziwiaj siebie  i gratuluj sobie, za to, że dokonujesz czegoś wyjątkowego i się rozwijasz. Ciesz się każdym poznanym słowem i zwrotem. Zamiast myśleć: ojej, znowu tyle nowych rzeczy, nie dam chyba rady, pomyśl jak fajnie, że masz możliwość nauki i jesteś z dnia na dzień coraz mądrzejszy. 

Angielski jest wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. Mimo, iż żyjemy w Polsce, mówimy i myślimy po polsku, codziennie spotykamy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt angielskich słów. Angielski jest wszędzie.  Słuchaj i zwracaj uwagę na angielskie słownictwo w domu i w pracy. Wsłuchuj się w angielskie słowa w piosenkach i reklamach, czytaj napisy na towarach. Przykład? Prawdopodobnie piłeś ją już niejeden raz: Lipton tea – herbata lipton. Staraj się kojarzyć słowa, wtedy lepiej je zapamiętasz. Skojarzenia myślowe nie muszą być specjalnie wyszukane, wystarczy, że przemawiają one do Ciebie i ułatwiają Ci zapamiętywanie.

Najlepiej mieć codzienny kontakt z językiem. Jeżeli nie masz takich możliwości, stwórz je sobie sam. Podstawą języka są słowa i zwroty. Owszem, gramatyka angielska jest dosyć rozległa i skomplikowana, ale w życiu codziennym poradzisz sobie świetnie z ograniczonym zakresem struktur gramatycznych. Powodzenia!