Czytanie po angielsku: opanuj naukę z łatwością!

Wbrew powszechnemu przekonaniu nauka czytania w języku angielskim nie musi być nudna i żmudna. Jest to niezwykle ważna umiejętność, a jej opanowywanie przysparza wiele radości. Wyjaśniamy, jak można uatrakcyjnić i przyśpieszyć proces nauki czytania po angielsku. 

Ciekawe teksty po angielsku 

jak nauczyć się ładnie czytać po angielsku

Wybór tekstów do nauki angielskiego jest bardzo szeroki i ma duży wpływ na jej efektywność. Dlatego tematyka wybranych utworów musi wzbudzać zainteresowanie ich czytelników. W przeciwnym wypadku ich poznawanie staje się wymuszone i przypomina żmudną naukę podczas zwyczajnych lekcji języka.

Dlatego warto stosować zasadę nauka poprzez przyjemną rozrywkę, a możliwości co do doboru tekstów są niemal nieograniczone.

W zależności od zainteresowań mogą to być artykuły w internecie, blogi, posty w social mediach, a nawet e-maile. Ponadto warto stawiać na książki oraz magazyny o luźnej tematyce, na przykład opowiadania fantasy lub teksty dotyczące świata sportu, muzyki lub mody. Korzystając z internetu, można je znaleźć w zaledwie kilka minut. Czytanie tekstów sprawiających przyjemność przekłada się na szybsze rozwijanie tej przydatnej umiejętności.

Jak wybrać odpowiedni poziom tekstu? 

Wybrany tekst ma być zrozumiały dla ucznia. Najlepiej postawić na taki, który będzie odzwierciadlał aktualne możliwości czytelnika. Przykładowo średnio zaawansowani uczniowie nie powinni stawiać na niewyszukane i banalne teksty przepełnione prostym słownictwem. Jednocześnie nie poradzą sobie z artykułami lub książkami o charakterze naukowym, które zawierają mnóstwo niezrozumiałych słów. W takim wypadku warto sięgać po przystępne artykuły lub niezobowiązującą beletrystykę. Poziom tekstu powinien być nieco wyższy od tego prezentowanego przez ucznia. W ten sposób uczeń jest zmuszany do myślenia i przyswajania nowych zwrotów oraz słownictwa. Dobrym zwyczajem jest czytanie pozycji wcześniej poznanych w języku polskim, mogą to być ulubione powieści lub artykułu w sieci. Dzięki temu uczeń nie ma problemów ze zrozumieniem kontekstu tekstu i nie jest zmuszony do ciągłego zaglądania do słownika.

Regularna nauka 

Skuteczny trening każdej umiejętności wymaga regularnych ćwiczeń. W przypadku nauki języka angielskiego zakłada się, że czas czytania powinien trwać około 30 minut, co pozwala na przyswajanie nowej wiedzy. Takie sesje czytelnicze należy powtarzać co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Taka częstotliwość sprawia, że czytanie pozostaje ciekawą rozrywką, a nie staje się żmudnym obowiązkiem. Inny przydatny zwyczaj to kontrolowanie swoich postępów. Warto poświecić czas na tworzenie krótkich podsumowań dotyczących rozwoju umiejętności czytania. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę, z tego i ile tak naprawdę się nauczyliśmy. Kolejny skuteczny sposób na naukę czytanie to wybieranie krótszych tekstów i kilkukrotne powtarzanie. Warto to robić w ściśle określonych odstępach czasu, na przykład raz na tydzień. W ten sposób uczeń zdaje sobie sprawę z poczynionych przez siebie postępów, co stanowi najlepszą motywację do dalszej pracy.

Czytanie na głos

Wbrew pozorom czytanie “po cichu” nie jest równie skuteczne jak wykonywanie tej czynności na głos. Taki sposób zapoznawania się z tekstem sprawia, że nie potrafimy ocenić swoich umiejętności. Tylko czytanie na głos daje możliwość rzetelnego analizowania czynionych przez siebie postępów. Wymowa angielskich słów jest inna niż w języku polskim i może sprawiać problemy. Początkowo wiąże się ze zjadaniem głosek, nieodpowiednim intonowaniem, trudnościami z wypowiadaniem niektórych wyrazów, a nawet z jąkaniem. To właśnie tego rodzaju błędy prowadzą do doskonalenia umiejętności czytania po angielsku. Świadomość ich popełniania umożliwia ich szybszą eliminację.

Dobrym sposobem jest sprawdzenie, jak czyta się poprawnie nieznane słowo np. w słowniku internetowym, posłuchanie jego wymowy i powtórzenie słowa. Czytanie na głos to czynność, którą warto nagrywać. Takie rozwiązanie pozwala na rzetelniejszą ocenę postępów nauce, a co za tym idzie na skuteczniejszą pracę. Warto dodać, że głośne czytanie ma bardzo duży wpływ na rozwój umiejętności mówienia po angielsku. Ten sposób nauki sprawia, że uczeń nabiera pewności siebie, a jego wypowiedzi stają się płynniejsze i znacznie swobodniejsze.

Skimming (przebieganie wzrokiem) kontra scanning (skanowanie)

Przebieganie wzrokiem (ang. skimming) oraz skanowanie (ang. scanning) oraz to popularne metody nauki czytania w języku angielskim. Ta pierwsza polega na pobieżnym zapoznawaniu się z treścią w celu zorientowania się, co do jej znaczenia i ogólnego zarysu. Można ją porównać do swobodnego serfowania w sieci. Skim reading wiąże się z szybkim przeskakiwaniem od słowa do słowa, co nie oznacza, że jest to nieprzydatna umiejętność. Jeżeli czytelnik jest w stanie przedstawić ogólny kontekst tekstu bez szczegółowego zapoznawania się z jego treścią, oznacza to, że jego poziom znajomości języka jest zadowalający.

Skanowanie (ang. scanning) to metoda polegająca na wybraniu konkretnego fragmentu tekstu w celu odnalezienia odpowiedzi na pytanie nurtujące czytelnika. Wymaga logicznego myślenia oraz umiejętnego wykorzystania spisu treści, co pozwala na odnalezienie poszukiwanego rozdziału. Przypomina kwerendę, a jej przeprowadzanie w obcym języku przyśpiesza proces jego przyswajania.

Robienie skutecznych notatek

jak nauczyć się czytać ze zrozumieniem po angielskuWydaje się, że prowadzenie notatników i zapisywanie w nich notatek to relikt przeszłości. Nic bardziej mylnego, odręczne notowanie nowych zwrotów oraz słów pozwala na szybsze zapamiętywanie. Wystarczy stosować się do kilku zasad dotyczących ich sporządzania.

Po pierwsze notatki powinny być czytelne i estetyczne, dzięki czemu ich późniejsze studiowanie nie będzie sprawiało żadnych kłopotów. Kolejna sprawa to przejrzystość zapisywanych informacji. Notatki mają być praktyczne oraz tworzyć spójną całość. Dlatego powinny zawierać wyjaśnienie danego słowa lub zwrotu oraz (ewentualnie) zapis fonetyczny wymowy.

Poza tym warto pamiętać, że notatki są tworzone na swoją własną potrzebę i pisząca je osoba może wyrażać zapisywane myśli w preferowany przez siebie sposób. Przykładowo wiele nowych słów może budzić różne skojarzenia, których zanotowanie będzie skuteczniejsze niż samo zapisanie dosłownego tłumaczenia. W ten sposób notatki nie mają encyklopedycznego charakteru i stają się znacznie bardziej przyswajalne.

Komfortowe czytanie 

Nauka czytania języka obcego wymaga odpowiedniej koncentracji. W tym celu powinno się wyeliminować wszystkie czynniki, które mogłyby odrywać uwagę podczas zapoznawania się z wybraną przez siebie treścią. Nauka powinna odbywać się w dogodnym miejscu, w którym czytelnik skupi się jedynie na lekturze. Podczas czytania nie powinno się korzystać z internetu, z wyjątkiem potrzeby przetłumaczenia niezrozumiałych zwrotów lub słów.

Nauka omawianej umiejętności nie może być powiązana ze słuchaniem muzyki. Takie połączenie sprawia, że czytelnik nie jest w stanie skupić się na poznawanej treści. Ponadto nie można zapominać o stanie swoich emocji. Czytanie wymaga koncentracji, a zatem nie może się odbywać w momencie gdy uczeń jest zdenerwowany lub zbyt podekscytowany. Poza tym nauka czytania angielskiego nie powinna być rozpraszana. Dlatego przed jej rozpoczęciem warto zadbać o zapas wody lub przekąski znajdujące się w zasięgu ręki osoby przyswajającej język.