Znajomość angielskiego, a praca za granicą

Język angielski jest niezwykle przydatny w dzisiejszych czasach – coraz częściej korzystamy też z niego w kwestiach zawodowych. Czy jest jednak konieczny do znalezienia pracy za granicą?

 

Angielskim posługuje się 20% światowej populacji
Język angielski to jeden z tych języków, w których dogadamy się w największej ilości krajów na świecie. Można o nim powiedzieć, że stał się współczesną łaciną. Nawet nie dlatego, że stanowi język urzędowy w wielu krajach poza Wielką Brytanią czy USA (chociaż jest tak na przykład w Indiach), ale ponieważ uczy się go powszechnie ludność na niemal całym świecie.

Statystyki mówią, że około 20% ludzi posługuje się angielskim, co w przełożeniu na liczby wynosi około 1 miliard 132 miliony anglojęzycznych osób. To więcej niż ilość ludzi posługująca się mandaryńskim czy hindi.

Angielski otwiera drzwi do świata nieograniczonych możliwości
W krajach typowo angielskojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Stany Zjednoczone dzięki angielskiemu dogadamy się bez problemu, niezależnie od akcentu czy drobnych różnic w pisowni słów. Jednakże, język ten niezwykle przydaje się także tam, gdzie urzędowym jest zupełnie inny, na przykład na terenie Niderlandów. Holendrzy prawie zawsze uczą się angielskiego, w związku z czym, osoby, które tam jadą, nie muszą uczyć się holenderskiego, który jest dosyć skomplikowany. Podobną sytuację spotkamy także w Danii czy Norwegii.

Nieźle jest także w Polsce, znajdujemy się w czołówce krajów jeśli chodzi o posługiwanie się angielskim – podobno 60% Polaków mówi w tym języku. Fakt, że w wyżej wymienionych krajach dogadamy się po angielsku ma kolosalne znaczenie dla osób poszukujących pracy. W przypadku emigracji zawodowej, największe trudności to kwestia międzynarodowych uprawnień w przypadku niektórych zawodów i bariera językowa.

Dzięki powszechności języka angielskiego, ta druga przeszkoda praktycznie nie istnieje. Tym bardziej, iż w firmach międzynarodowych, niezależnie od ich siedziby, coraz częściej za konieczny wymóg przyjmuje się znajomość angielskiego. Wiele procedur nawet nie jest tłumaczonych na języki narodowe, w związku z czym może się zdarzyć, że angielski przyda się nam nawet bardziej niż niemiecki w Niemczech.

Angielski językiem specjalistów
Jeśli szukamy pracy za granicą jako wysoko wykwalifikowany specjalista możemy jednak spotkać się z koniecznością znania języka oficjalnego danego kraju. Dlatego też w Europie tylko Wielka Brytania i Irlandia będą miejscami, w którym anglojęzyczni specjaliści odnajdą się bez trudu. Jak już jednak wskazano powyżej, coraz częściej w korporacjach międzynarodowych w różnych krajach przyjmuje się osoby nieznające języka urzędowego danego kraju, ale płynnie operujące angielskim.

Z tego samego też powodu, znajomość wyłącznie angielskiego może okazać się wystarczająca w pracy fizycznej, gdzie nie jest na przykład wymagane sporządzanie szczegółowych raportów.

Czy znajdę pracę za granicą bez znajomości języka angielskiego?

Co zrobić jeśli nie posługujemy się językiem angielskim, a wyłącznie językiem polskim i chcemy pracować za granicą? Są i takie oferty, warto sprawdzić linki z ofertami bez wymaganej znajomości języka:

Oferty pracy w Holandii bez znajomości języka
https://holandia.jober.pl/b/bez-znajomosci-jezyka/

Dla znających j. angielski:
https://holandia.jober.pl

Oferty pracy w Niemczech bez znajomości języka:
https://niemcy.jober.pl/b/bez-znajomosci-jezyka/

Nie zmienia to jednak faktu, że będąc za granicą, dla własnej wygody i komfortu psychicznego w życiu codziennym, warto uczyć się języka – albo tego, który obowiązuje w danym kraju, albo angielskiego, który otworzy nam drzwi na całym świecie.