Artykuł sponsorowany
Kursy angielskiego dla dorosłych – dlaczego zainteresowanie nimi wciąż wzrasta?
Nauka języka angielskiego przeżywa swój renesans. W dobie globalizacji, gdy świat skurczył się już do rozmiarów komputerowego ekranu, okazuje się, że niedostateczna znajomość języka angielskiego zaczyna doskwierać coraz większej liczbie osób.
Dlatego też coraz częściej osoby dorosłe decydują się na powrót do nauki języka angielskiego. Na rynku znajdziemy jednak wiele szkół językowych i ich ofert kursów języka angielskiego. Które z nich cieszą się największą popularnością?
Jaki kurs języka angielskiego dla dorosłych wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele szkół językowych i wiele ofert kursów. Ile szkół językowych tyle ofert, wiele z nich jednak opiera się na podobnych założeniach.
Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się dylematy, przed którymi może stanąć dorosły poszukujący idealnego kursu języka angielskiego dla siebie.
Stacjonarnie czy online?
W pierwszej kolejności stając przed wyborem kursu języka angielskiego dla dorosłych, będziemy musieli zastanowić się nad tym, czy chcemy uczyć się stacjonarnie, czy też wolimy naukę online.
Ta druga forma nauki zyskała znacząco na popularności w ostatnich, pandemicznych latach, kiedy to system oświaty, jak i wiele prywatnych szkół przymusowo przeszło na właśnie tę formę prowadzenia zajęć.
Zajęcia online, jeżeli prowadzone są w świadomy sposób przez lektora, nie powinny odbiegać jakością od zajęć stacjonarnych – w końcu królująca na rynku metoda konwersacyjna świetnie sprawdza się zarówno w sali lekcyjnej, jak i podczas spotkania za pośrednictwem komunikatora internetowego.
Korzystając z dobrodziejstw nauki zdalnej, zyskujemy pewną dozę swobody. W końcu nie musimy nigdzie jechać, tracić czasu w korkach, czy szukać wolnego miejsca parkingowego, za które będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
Na zajęcia możemy podłączyć się z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z komputera, tabletu, a nawet telefonu. Wymogiem jest tutaj jedynie dostęp do stabilnego łącza internetowego.
Grupowo czy indywidualnie?
Kolejnym istotnym aspektem jest forma kursu, a właściwie ilość uczniów w sali. Na rynku znajdziemy oferty kursów grupowych, w parach lub indywidualnych.
W pierwszym przypadku musimy uważać na haczyk w postaci liczebności studentów w grupie. Zdarza się, że “kameralna” grupa to w rozumienie niektórych właścicieli szkół językowych grupa, w której uczy się jednocześnie nawet i ponad 10 uczniów.
Im większa grupa, tym mniej uwagi nauczyciel będzie w stanie poświęcić nam i ile czasu będzie przeznaczone wyłącznie dla nas na aktywne używanie języka.
Dzisiaj coraz częściej główną potrzebą osób decydujących się na kurs języka angielskiego dla dorosłych jest potrzeba przełamania bariery mówienia i jak najszybsze poprawienie swoich umiejętności. Realizacja tak postawionego sobie celu najefektywniej przebiegać będzie podczas zajęć indywidualnych, które umożliwiają lektorowi skrojenie ich pod nas i pracę nad tym, nad czym faktycznie musimy popracować.
Grupowe zajęcia, jeżeli prowadzone są w dynamiczny i kreatywny sposób, są świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, jak i do wymiany myśli z innymi.
Native czy non-native teacher?
W naszym kraju panuje przekonanie, że jeżeli nauka języka to wyłącznie z osobą, dla której ten język jest językiem rodzimym. Czy takie podejście ma swoje uzasadnienie?
Okazuje się, że nie, sam fakt bycia native speakerem nie sprawia, że jesteśmy w stanie przekazać swoją wiedzę drugiej osobie. Dlatego właśnie od samego faktu bycia rodzimym użytkownikiem języka, dużo ważniejsza jest wiedza i doświadczenie w tym, jak ten język przekazywać.
Co prawda nauczyciel, który sam posługuje się danym językiem jako drugim, wyuczonym językiem, może nie mieć imponującego zasobu słownictwa czy też powielać drobne błędy w wymowie, jednakże musimy pamiętać, że osoba taka sama przechodząc przez proces nauki, będzie bardziej świadoma tego, na co zwrócić uwagę i jak przekazywać wiedzę w sposób skuteczny.
Dlatego właśnie dużo ważniejsze od narodowości naszego nauczyciela jest to czy ma on wiedzę potrzebną do skutecznego przekazywania języka drugiej osobie. Bez tego cały proces nauki może nie przebiegać wystarczająco sprawnie, a nawet stanąć w miejscu, nie przynosząc nam żadnych wymiernych korzyści.
Języki warto znać, ale angielski trzeba
W znanych portalach internetowych gdzie znajdziemy ogłoszenia z ofertami pracy, coraz rzadziej możemy natknąć się na takie, które wśród wymagań nie wymagają od przyszłych pracowników znajomości języka angielskiego, chociażby w podstawowym stopniu, pozwalającym na zrozumienie tekstu i podstawową komunikację w tym języku.
W identyczny sposób sytuacja wygląda w korporacjach, a nawet mniejszych firmach, które spoglądają w przyszłość z nadzieją na rozwój. Polskie firmy coraz częściej upatrują okazji na rozwój i poszerzanie swojego portfolio usług w ofercie skierowanej i otwartej na zachodniego konsumenta.
Sprzyja temu również coraz częstsze otwieranie się w naszym kraju filii zagranicznych koncernów oraz napływ cudzoziemców, którzy decydują się na to, aby w naszym kraju osiąść i wieść tutaj swoje życie.
Jeszcze kilka lat temu bardzo dobra znajomość języka angielskiego na rynku pracy było czymś, co mogło nas wyróżniać, dzisiaj można jednoznacznie stwierdzić, że znajomość języka angielskiego staje się koniecznością.
Więcej informacji: Tutlo.com, FB